Wczytywanie strony

Lobo - agencja pracy

zadzwoń na +48 58 58 58 566 lub

Wyślij swoje CV on-line

Dla pracownika

8 kroków do zdobycia pracy

1. DOKUMENTY  APLIKACYJNE

Poświęć czas na napisanie życiorysu oraz listu motywacyjnego, aby zarówno forma, jak i treść świadczyła o Twoim profesjonalizmie. Przedstaw się jak z najlepszej strony, pamiętając szczególnie o profesjonalnym zdjęciu, spójnej treści, braku błędów ortograficznych. Po przygotowaniu dokumentów, poproś kogoś o zapoznanie się z nimi i ocenę. Możesz również skorzystać z wielu poradników, jak również gotowych wzorów, które pomogą ci w stworzeniu CV, które będzie Cię odpowiednio reprezentować.

2. APLIKUJ ROZWAŻNIE

Odpowiadaj jedynie na stanowiska, których wymagania odpowiadają Twoim kompetencjom. Nie zrażaj się jednak jeśli nie spełniasz wszystkich wymagań, o ile nie są przedstawione jako „warunek konieczny”.

3. ODRÓB ZADANIE DOMOWE

Przed spotkaniem zapoznaj się dokładnie z profilem firmy oraz branżą w której ta firma funkcjonuje. Odwiedź stronę WWW, wypytaj czy ktoś z Twojego otoczenia nie pracował lub nie uczestniczył w procesie rekrutacji u tego pracodawcy. Zapamiętaj nazwisko osoby, która zaprosiła Cię na spotkanie.

4. BĄDŹ NA CZAS

Przyjdź na spotkanie 5 – 15 minut przed spotkaniem. Spóźnienie jest w bardzo złym tonie, przyjście za wcześnie z kolei może postawić rekrutera w niekomfortowej sytuacji (np. kiedy jeszcze nie zakończyło się poprzednie spotkanie). Jeśli więc jesteś za wcześnie, zrób sobie krótki spacer. Świeże powietrze i chwila relaksu pozwoli Ci zostawić stres przed wejściem.

5. PREZENTUJ SIĘ

Nie lekceważ ważnego czynniku jakim jest dobra prezencja. Odzież powinna być elegancka i w stonowanych kolorach. Kobiety powinny unikać nadmiaru biżuterii i zbyt mocnego makijażu. Panowie powinni zawsze pamiętać o marynarce. Nie zapomnij też o zadbanych dłoniach, które są stale na widoku.

6. ZDOBĄDŹ ZAUFANIE

Uśmiechaj się i bądź pewny siebie. Bądź uprzejmy dla wszystkich napotkanych w firmie osób. Czasami asystentka jest prawą ręką szefa i jej opinia może wpłynąć na decyzję o Twoim zatrudnieniu. Na spotkaniu siedź prosto, bądź opanowany i pełen entuzjazmu.

7. TO TYLKO ROZMOWA!

Słuchaj. Okaż zainteresowanie firmą, wskazanym stanowiskiem i rozmówcą. Upewnij się, że wszystkie komunikaty i pytania są dla ciebie jasne. Nie przerywaj rekruterowi.

Bądź szczery. Odpowiadaj na pytania krótko i treściwie. Pod żadnym pozorem nie kłam.

Pytaj. Przygotuj własną listę pytań do rekrutera – pokaże to, że jesteś przygotowany do spotkania i wiesz czego oczekujesz od pracodawcy.

8. POKAŻ SIĘ Z DOBREJ STRONY

Ty najlepiej znasz swoje zalety i wady. Na spotkaniu dąż do pokazania swoich mocnych stron. Przynieś referencje, przywołuj przykłady sytuacji, które poświadczają Twoją wiedzę i doświadczenie. Nie ukrywaj jednak swoich wad. Mów o nich otwarcie, ale staraj się przedstawić ich pozytywne skutki – np. jesteś uparty, ale dzięki temu konsekwentny, nie umiesz pracować w grupie, ponieważ wolisz brać pełną odpowiedzialność za własne obowiązki, dużo mówisz, ale dzięki temu zawsze utrzymujesz pozytywne kontakty ze współpracownikami.