Expressem do Rynku

Według badań przeprowadzonych przez portal LinkedIn, najmłodsza generacja Pracowników zmienia Pracodawcę nawet dwa razy częściej niż pokolenie ich rodziców.

Forbes podaje, że pracownicy, którzy pracują u jednego pracodawcy dłużej niż 2 lata, otrzymują nawet 50 % niższe wynagrodzenie niż ich koledzy, którzy zmieniali już pracodawcę.

Dane pozyskane przez Legal Technology Solutions, wskazują, że każda zmiana pracodawcy wiąże się z podwyżką w wysokości od 8 do 10 procent wynagrodzenia.

W ostatnich kwartałach osoby zmieniające pracę przeważają nad tymi, które awansują w ramach obecnego miejsca pracy. Wydaje się, że pracownicy na dość dużą skalę odważyli się szukać bardziej satysfakcjonującego zatrudnienia. Nie wiadomo czy sygnały z rynku wskazujące na zbliżające się osłabienie koniunktury, wpłyną na zmianę zachowań i jak szybko się to stanie.

(kliknij, żeby powiększyć)

Rekrutacja pracowników w IT, jak i techniki w niej wykorzystywane, są zupełnie inne niż w przypadku klasycznych rekrutacji. Jak pokazują najróżniejsze raporty, to właśnie sektor IT jest szczególnie trudny w zakresie pozyskiwania wartościowych specjalistów na wakujące stanowiska pracy. Z tego względu należy możliwie maksymalnie uprościć dotarcie do potencjalnych kandydatów. Warto trzymać się kilku rad, które sprawią, że to właśnie Twoja firma zwycięży w wyścigu po najlepszych specjalistów.

(czytaj dalej…)

Współczesna Agencja Rekrutacyjna to nie tylko firma dostarczająca Pracowników. Niegdyś to było główne zadanie – znaleźć, sprawdzić i przedstawić Pracodawcy. Oczekiwania rynku popędziły do przodu. Pracodawcy, współpracując z firmą zewnętrzną w obszarze rekrutacji, oczekują doradztwa, konsultingu, wiedzy, pomysłu, diagnozy i wsparcia.

(czytaj dalej…)

Jeszcze do niedawna szeroko rozumiany outsourcing pracowniczy, kojarzył się wyłącznie z pracą tymczasową, a ta z przedsiębiorstwami produkcyjnymi, które współpracują z agencjami pośrednictwa pracy, oferującymi usługi w takim zakresie. Kilka lat temu, w ramach pracy tymczasowej godzili się pracować głównie pracownicy niewykwalifikowani, sezonowi, czy chcący „dorobić” studenci. Dziś w dużych przedsiębiorstwach coraz częściej patrzy się na outsourcing jak na coś, co może faktycznie przynieść pomoc.

(czytaj dalej…)

Według danych GUS stopa bezrobocia w marcu 2018 r. wyniosła 6,6 proc. – to o 0,2 punktu procentowego mniej niż w lutym br. i o 1,5 punktu procentowego mniej wobec analogicznego okresu w 2017 r. Niski poziom bezrobocia sprawia, że rekrutacja staje się coraz większym wyzwaniem dla firm.

Przykładowo w Niemczech mamy 1,5 mln wakatów, a w Czechach bezrobocie jest dwukrotnie niższe niż w Polsce.

Rynek polski charakteryzuje się najwyższym w Europie poziomem segmentacji. Mamy bardzo niski poziom aktywności zawodowej – jesteśmy na końcu Europy  (ok 5 mln osób nieaktywnych zawodowo, w tym ok. 2 mln, które z dużymi szansami moglibyśmy aktywować, zatem mamy zasoby, z których moglibyśmy czerpać), jednak problemem jest niska mobilność wewnętrzna pracowników.

Mówiąc o sprzedaży, mówimy o Handlowcach, jakkolwiek nazywani Przedstawicielami Handlowymi, Inżynierami Sprzedaży czy Key Account Managerami, wszyscy charakteryzują się wysokorozwiniętymi kompetencjami sprzedażowymi. Negocjują, pokonują obiekcje, wywierają wpływ. Są komunikatywni, nastawieni na realizację celów i odporni na stres. Przynajmniej tacy być powinni. (czytaj dalej…)

W 2017 roku firmy z sektora usług dla biznesu wynajęły 500 tys. mkw. powierzchni biurowej, z czego aż 60 proc. przypadło na główne miasta poza stolicą. Współczynnik niewynajętej powierzchni biurowej w Polsce w I kwartale 2018 r. wynosił niespełna 11 proc. – wskaźnik ten spadł na wszystkich rynkach regionalnych, ale nie w Warszawie. Dlatego w oczach inwestorów coraz bardziej atrakcyjne są mniejsze ośrodki (czytaj dalej…)

Rośnie na naszych rynku zapotrzebowanie na powierzchnie co-workingowe. Jeszcze dwa lata temu firmy co-workingowe zajmowały ok. 40 tys. mkw. biur w Polsce, a obecnie już 100 tys. mkw. Dla porównania, popyt na powierzchnie biurowe ze strony sektora bankowego i IT to ok. 400 tys. mkw. (czytaj dalej…)

Przewiduje się, że do roku 2030 nawet 800 mln ludzi na świecie straci pracę z racji automatyzacji procesów pracy. Maszyny są wydajniejsze, tańsze niż ludzie i rzadziej się mylą.

Automatyzacji przy użyciu algorytmów sztucznej inteligencji ulegnie bardzo dużo zawodów biurowych, prawniczych (dla SI analiza umów nie będzie stanowiła problemu), a nawet medycznych, z zawodem lekarza-radiologa na czele. Sporo zawodów zniknie, w ich miejsce powstaną inne. (czytaj dalej…)

W niedawno opublikowanym Ogólnopolskim Badaniu Satysfakcji z Pracy, które przygotowała firma Leanpassion, znalazła się informacja, że 41 proc. Polaków zmieni miejsce pracy w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Fluktuacja kadr jest zatem realnym problemem wielu firm. Przyczyną zwolnień Pracowników z pracy częściej są konflikty z szefem i zespołem, niż kwestie związane z wynagrodzeniami.

Z raportu podsumowującego rok 2017, opublikowanego przez Polskie Forum HR, wynika, iż branża agencji zatrudnienia przeżywa swoistą rewolucję. Za pośrednictwem agencji pracy w roku 2017 w Polsce znalazło pracę ponad 1,2 mln osób, co jest wskaźnikiem wyższym niż w roku poprzednim. Na rynku w 2017r. działało 8361 agencji pośrednictwa pracy, czyli o 12 % więcej niż w roku poprzednim, a liczba zarówno agencji pracy, jak i popyt na usługi pracy tymczasowej dynamicznie rosną. Wartość polskiego rynku zatrudnienia wzrosła w 2017r o 6 % i szacowana jest na 7,3 mld PLN. (czytaj dalej…)

Rekrutacja programistów w branży IT jest aktualnie jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed działami HR oraz agencjami pośredniczącymi w zatrudnieniu. Rzeczywistość, która nas otacza, zmierza w kierunku silnej digitalizacji oraz funkcjonowania w wirtualnym świecie. To generuje coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów IT, w tym na programistów różnych technologii.
(czytaj dalej…)

Niegdyś Trójmiasto kojarzyło się pracownikom głównie z długo wyczekiwanym urlopem. Kolejne skojarzenie to stocznie i rybołówstwo. Jak jest dziś? Coraz częściej mówiąc o Gdyni, Gdańsku i Sopocie mówi się o biurowcach i zagranicznych inwestycjach. Mówi się także o sektorze SSC/BPO. Dlaczego? (czytaj dalej…)

Badając rynek pracy, nie sposób nie zauważyć, że Aglomeracja Śląska obfituje w oferty pracy dla tzw. „językowców”. Wydawać by się mogło, że w GOP-ie królować będzie inżynieria, produkcja, a tu duża przewaga ofert dla osób posługujących się językami obcymi. Z czego wynika taki trend? Zagraniczne inwestycje. Dlaczego inwestorzy pojawią się w Katowicach? (czytaj dalej…)

Przeciętne oczekiwania finansowe doświadczonego Programisty PHP we Wrocławiu plasują się na poziomie 5000 zł-7000 zł netto, Księgowej 2500 zł-3500 zł netto, a Przedstawiciela Handlowego w branży FMCG są na poziomie 2500 zł-3000 zł netto.

Spośród wszystkich Pracowników handlowych, najniższe wynagrodzenie otrzymują Przedstawiciele Handlowi w branży FMCG, najwyższe Inżynierowie Sprzedaży i Doradcy Techniczno- Handlowi.

Coraz częściej Pracodawcy oczekują od Kandydatów do pracy odporności na stres. Taka kompetencja jest najczęściej wymieniana podczas poszukiwań pracowników wyższego szczebla, lecz także handlowców, pracowników call center, pracowników działów windykacji, obsługi klienta a nawet asystentek.

Przeciętny czas poszukiwania pracy na Śląsku przez Specjalistę ds marketingu wynosi ok. 8- 10 tygodni. Inżynier Sprzedaży znajdzie pracę w ok. 5 tygodni, doświadczony Programista Java- 4 tygodnie natomiast filolog germański bez doświadczenia, znający również j. angielski 10- 14 dni.

Z doświadczenia konsultantów Lobo HR wynika, iż największe zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych w Warszawie pojawia się w w sektorach, które charakteryzują się dużą elastycznością i sezonowością – handel, usługi i administracja biurowa.
Świadomość usługi Pracy Tymczasowej i doświadczenie we współpracy z Agencjami sukcesywnie wzrasta – w Warszawie coraz więcej firm korzysta z doraźnego wsparcia w okresie wzmożonego zapotrzebowania, w sezonie urlopowym czy w ramach zastępstwa podczas długofalowej nieobecności pracownika.