Poradnik dla szukających pracy

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?

Jest to pytanie, które zadaje sobie i nie tylko sobie, większość osób wchodzących aktywnie w rynek pracy. Oto kilka wskazówek dla Naszych Kandydatów, wprost z wnętrza Lobo HR.

PRZYBYCIE DO FIRMY

Starający się o pracę Kandydat oceniany jest od momentu przyjścia do firmy. Należy o tym pamiętać, gdy będziemy rozmawiać z osobą pracującą w recepcji czy sekretariacie. Istotne jest to, byśmy na rozmowę kwalifikacyjną przybyli kilka minut wcześniej, zadbali o oficjalny strój biznesowy i oczywiście abyśmy wiedzieli z kim mamy się spotkać. Nieciekawym początkiem jest na pewno moment, gdy Kandydat nie pamięta nazwiska osoby, z którą był umówiony, na jakie stanowisko aplikował, a nawet czy trafił do tej firmy, do której miał przyjść.

„CZEGO SIĘ PAN/PANI NAPIJE?”

Gdy rekruter już zaprosi nas do sali, pojawia się częste pytanie „czego się Pan/Pani napije?”. Nawet jeśli w danej chwili nie mamy ochoty na nic do picia, dobrze jest poprosić o szklankę wody. W czasie rozmowy będą poruszane tematy wygodne i te mniej komfortowe. W przypadku pytania trudnego, Kandydaci często, mniej bądź bardziej świadomie, rozładowują napięcie sięgając właśnie po coś do picia. Daje to kilkanaście sekund więcej na odpowiedź, a milczenie w tym czasie nie jest trudną ciszą.

PRZYGOTOWANIE DO ROZMOWY

Niemożliwym jest przewidzenie całego kształtu rozmowy, gdyż dobór pytań jest uzależniony od kompetencji, które mają zostać zbadane, roli jaką ma pełnić Kandydat, a także od kultury biznesowej środowiska, w którym będzie pracował, jednak na wiele pytań, które zostaną zadane można i warto się przygotować. Z pewnością pojawią się pytania o dotychczasowe doświadczenia zawodowe, zakres obowiązków, a także powody zakończenia współpracy z poprzednimi pracodawcami.

REFERENCJE

Dobrze jeśli Kandydat jeszcze przed rozmową zastanowi się kto może mu udzielić referencji zawodowych i w jaki sposób można się z tą osobą skontaktować. Pytając o przeszłość zawodową, rekruter może chcieć rozszerzyć zakres obowiązków na pełnionym przez Kandydata stanowisku. Mogą pojawić się pytania dotyczące umiejscowienia pełnionej roli w strukturze firmy, którą reprezentowaliśmy, o zakres współpracy z innymi działami i relacje z bezpośrednim przełożonym. Warto w tym miejscu zaprezentować sukcesy wynikające z pełnionej funkcji.

OCZEKIWANIA FINANSOWE

Tematem, który budzi duże obawy osób poszukujących pracy, jest pytanie o oczekiwania finansowe. Warto potraktować pytanie o wynagrodzenie w sposób naturalny. Jeśli nasz lęk wynika z niepewności, czy podana przez nas stawka nie okaże się taką, która nas skreśli z procesu rekrutacyjnego, zawsze można dodać, iż jest to kwota do negocjacji. To sformułowanie, które otwiera wiele drzwi. Każdy pracodawca ma własny system wynagrodzeń. Do podstawowej pensji często dochodzą różne premie, prowizje, świadczenia socjalne, benefity pozapłacowe czy narzędzia pracy, które mogą zostać wykorzystane również do celów prywatnych.

„CZY MA PAN/PANI JAKIEŚ PYTANIA?”

Na zakończenie rozmowy rekruter z pewnością zapyta, czy mamy jakieś pytania. Jest to dla kandydata moment, w którym role poniekąd się odwracają, dając mu możliwość uzyskania ważnych odpowiedzi. Jeśli pojawiły się wątpliwości podczas weryfikacji przyszłego pracodawcy- omówmy je. Jeśli nie powiedziano nam co dalej, ile będzie etapów rekrutacji przed nami, kiedy możemy liczyć na informację zwrotną – mamy prawo o to spytać. Istotne jest też dlaczego firma szuka pracownika, za co będziemy odpowiedzialni, z kim będziemy współpracować. Nie bójmy się pytać, by właściwie podjąć decyzję o wyborze pracodawcy. Wszystkim Kandydatom Lobo HR życzymy wielu ciekawych i owocnych rozmów! Powodzenia!