Jak NIE rekrutować pracowników w IT?

Rekrutacja pracowników w IT, jak i techniki w niej wykorzystywane, są zupełnie inne niż w przypadku klasycznych rekrutacji. Jak pokazują najróżniejsze raporty, to właśnie sektor IT jest szczególnie trudny w zakresie pozyskiwania wartościowych specjalistów na wakujące stanowiska pracy. Z tego względu należy możliwie maksymalnie uprościć dotarcie do potencjalnych kandydatów. Warto trzymać się kilku rad, które sprawią, że to właśnie Twoja firma zwycięży w wyścigu po najlepszych specjalistów.

W rekrutacji IT bardzo ważne jest ogłoszenie

Pierwszy moment, w którym nasza rekrutacja w IT może okazać się nieudana, ma miejsce już na etapie tworzenia ogłoszenia. Często zdarza się tak, że jest ono pełne utartych frazesów, które dla tej branży są niepożądane. Im bardziej będziemy konkretni w naszych wymaganiach, tym lepiej będzie przyjęte nasze ogłoszenie. Zastanówmy się jak inaczej możemy ubrać w słowa takie stwierdzenia jak: „atrakcyjne wynagrodzenie”, „elastyczne godziny pracy”, „młody i dynamiczny zespół”?

To bardzo ważne aby jasno określić to, czego może spodziewać się kandydat w nowej pracy. Utarte slogany mówią zazwyczaj niewiele. Postawmy się po stronie pracowników IT szukających zatrudnienia. Jakie wynagrodzenie uznalibyśmy za „atrakcyjne”? Czy „elastyczność” godzin działa w jedną, czy w dwie strony? Jakie korzyści może nam dać „młody i dynamiczny zespół”? Skoro jest on tak młody, to czy pracują tam prawdziwi młodzi geniusze, czy niedoświadczeni stażyści? Te kilka przykładów pokazuje, że użycie takich sformułowań może przynieść więcej pytań niż odpowiedzi.

Czy wynagrodzenie podczas rekrutacji IT jest najważniejsze?

Skoro wspomnieliśmy już o wynagrodzeniu, to tak naprawdę, podczas rekrutacji w IT jest ono bardzo ważne lecz nie najważniejsze. Gwarantujemy Wam, że to, ile będzie zarabiał specjalista, jest dla niego kluczowe, gdyż sama branża jest niezwykle konkurencyjna i nie jest trudno znaleźć firmę, która po prostu zapłaci więcej. Dlatego nie chowajmy się za zasłoną tajemniczych słów takich jak „konkurencyjne” czy „atrakcyjne” i postawmy na całkowitą szczerość i transparentność. Jednak poza wynagrodzeniem, ważne stają się również najróżniejsze benefity w otoczeniu tego stanowiska.

Najważniejszym z nich jest możliwość rozwoju i pracy przy ciekawych projektach. Najlepszym pomysłem byłoby dokładne pokazanie ścieżki tego, jak widzimy najbliższe miesiące pracy w naszej firmie. To także świetna okazja do zaprezentowania projektów, nad którymi aktualnie pracujemy i z jakich narzędzi korzystamy. Czasami trzeba pokazać się z najlepszych możliwych stron! Jeżeli nie czujecie się wybitnie mocni w danej kwestii HR czy też branży IT, warto skorzystać z pomocy innych specjalistów – czy to rekruterów, czy na przykład samych programistów. Pozwoli to nam na szybkie, sprawne i jasne przekazanie naszych wymagań czy innych koniecznych informacji.

W przypadku rekrutacji IT warto skrócić proces rekrutacji do absolutnego minimum. Długie i niepotrzebne etapy, które niewiele wnoszą, od razu powinny być usunięte z całego procesu. Pamiętajmy, że przy tak dużym zapotrzebowaniu na pracę programistów szansa, że kandydaci będą czekać na naszą decyzję, jest znikoma! Zastanówmy się jak szybko i sprawnie sprawdzić umiejętności pracownika – będzie to z korzyścią dla niego, jak i dla nas samych.