Outsourcing pracowniczy staje się coraz bardziej popularny

Jeszcze do niedawna szeroko rozumiany outsourcing pracowniczy, kojarzył się wyłącznie z pracą tymczasową, a ta z przedsiębiorstwami produkcyjnymi, które współpracują z agencjami pośrednictwa pracy, oferującymi usługi w takim zakresie. Kilka lat temu, w ramach pracy tymczasowej godzili się pracować głównie pracownicy niewykwalifikowani, sezonowi, czy chcący „dorobić” studenci. Dziś w dużych przedsiębiorstwach coraz częściej patrzy się na outsourcing jak na coś, co może faktycznie przynieść pomoc.

Świat się zmienia. Rynek się zmienia. Tak naprawdę ciężko znaleźć element współczesnego biznesu, którego nie można outsourcować. Robi się to z produkcją, ochroną, rachunkowością czy innymi tego typu usługami, z których może skorzystać nasza firma. Dziś coraz więcej przedsiębiorstw docenia zalety outsourcingu pracowniczego. Pracownikiem outsourcowanym może być nie tylko pracownik produkcji czy magazynu wykonujący pracę wyłącznie fizyczną, ale tez wysokiej klasy specjalista, jak ekspert IT, rzadkiej specjalności inżynier, handlowiec czy menadżer. Czy także Ty możesz skorzystać z dobrodziejstwa outsourcingu pracowników?

Outsourcing pracowniczy doceniony przez Pracodawców, jak i Pracowników

Współczesny Pracodawca docenia elastyczność, jaką daje outsourcing pracowników, tę samą elastyczność docenia współczesny specjalista. Zarówno Pracodawca, jak i Pracownik podkreślają nieocenioną rolę firmy rekrutacyjnej w całym procesie, która w sytuacji niedopasowania oczekiwań stron jest gwarantem nowego Pracodawcy dla kontraktora i nowego Pracownika dla Pracodawcy. Dla obu stron jest to sytuacja typu win-win. Przede wszystkim, niemal od razu zauważycie obniżenie kosztów i skrócenie czasu od momentu odkrycia potrzeby do rozpoczęcia pracy nowego pracownika. Poza tym nie sposób nie dostrzec tego, jaką korzyścią jest możliwość łatwego dotarcia do najwyższej klasy specjalistów – wszystko dzięki rozbudowanym bazom danych, do których mają dostęp agencje zatrudnienia!

Jak wygląda kwestia bezpieczeństwa przy Outsourcingu pracowniczym?

Przede wszystkim, warto pamiętać o tym, że wszystkie związane z tą kwestią regulują przepisy Kodeksu Pracy, wedle którego hasło „outsourcing pracowniczy” jest określony jako przekazanie pracowników pomiędzy dwoma zainteresowanymi stronami. Pracownik, który jest outsourcowany, nie musi się obawiać o utratę swoich dotychczasowych osiągnięć – zachowuje on stanowisko, hierarchię w strukturach firmy czy warunki zatrudnienia. Kiedyś bardzo popularnym był pokutujący stereotyp „umowy śmieciowej”. Nic bardziej mylnego – czasy się zmieniły. Dzięki outsourcingowi pracowniczemu obydwie strony mogą i potrafią doskonale walczyć o swoje interesy.

Warto również wspomnieć, jaka jest faktyczna rola agencji w rozmowach. W telegraficznym skrócie obowiązkiem tym jest doprowadzenie negocjacji do takiego punktu, w którym zarówno Pracownik, jak i Pracodawca osiągną oczekiwany poziom zadowolenia. Poza tym to właśnie agencja zajmuje się kwestiami takimi jak wypłacanie należnych wynagrodzeń czy też przeprowadzanie szkoleń zawodowych lub motywacyjnych dla Pracowników. Dzięki temu będzie on mógł się skupić na pracy, a Pracodawca nie będzie musiał angażować dodatkowych zasobów w osobne zarządzanie zasobami ludzkimi!

Jeszcze kilka lat temu, nie śniłoby się największym filozofom, że w 2018 r. najlepszy manager w dużej, międzynarodowej korporacji może być pracownikiem outsourcowanym. Dziś temu najlepszemu managerowi nawet wyobraźnia nie podpowiada, że mogłoby być inaczej. Jeżeli więc potrzebujesz kogoś, kto od razu będzie w stanie stanowić wartość dodaną, Twoje oczy powinny zwrócić się ku outsourcingowi pracowniczemu!