Rynek pracy znów nabiera dynamiki!

Nasz rynek pracy został mocno dotknięty przez pandemię koronawirusa. Konsultanci Lobo pamiętają ten trudny dzień, gdy ogłoszono lockdawn. Skrzynki mailowe agencji zaczęły bombardować „te złe” wiadomości od Kandydatów, którzy uczestniczyli w procesach rekrutacyjnych, a z drugiej strony od Klientów- Pracodawców, którzy te procesy agencji zlecili. Zarówno jedni, jak i drudzy w dużej mierze postanowili „wycofać” lub „zamrozić” wcześniejsze deklaracje. Pracownicy chcieli przeczekać w ówczesnych miejscach pracy, nie podejmować nowych zobowiązań zawodowych w tak niepewnym czasie. Pracodawcy, zawiesili wiele działań rekrutacyjnych, które wynikały z ich prężnych planów rozwojowych, aby upewnić się, że kolejne miesiące przyniosą scenariusze biznesowe, które pozwolą na dalszy, tak prężny rozwój.

Jak podaje  Job Monit, (moduł systemu rekrutacyjnego Element, który monitoruje ogłoszenia rekrutacyjne publikowane na 50 największych w Polsce portalach rekrutacyjnych) w kwietniu 2020 roku liczba publikowanych nowych ofert pracy spadła o ponad 50 proc. w stosunku do analogicznego okresu wcześniejszego roku. Niepokój pojawił się w wielu firmach świadczących usługi dla biznesu. Kolejne miesiące to bardzo nerwowe ruchy w branżach dotkniętych obostrzeniami. Pewnie każdy z Nas zastanawiał się, kiedy i jak to się skończy.

Stopniowe wiosenne odmrażanie gospodarki w Polsce sprawiło, że rynek pracy zaczął wracać do dynamiki znanej nam przed wybuchem pandemii. Pracodawcy na nowo rozpoczęli walkę o nowych pracowników, uruchamiając procesy rekrutacyjne, kusząc kandydatów ciekawymi ofertami, wynagrodzeniami i benefitami. W kwietniu 2021r. liczba publikowanych nowych ofert pracy była już dwukrotnie wyższa niż w kwietniu 2020r. 303 tys. nowych ofert pracy opublikowanych w ubiegłym miesiącu to już poziom bardzo zbliżony do liczby ofert z maja 2019 roku, kiedy pojęcie „covid” dla Nas nie istniało.

Chyba możemy już powiedzieć, że rynek pracy wraca na dawne tory. Liczba otwartych procesów rekrutacyjnych w Lobo osiągnęła poziom z IQ 2020r. Kandydaci znów odważnie szukają dla siebie nowych wyzwań, lepiej dostosowanych ofert, przyjaźniejszych miejsc pracy. Pracodawcy ponownie rekrutują. Szukają, zatrudniają, polują na talenty.

Myślimy, że kolejne, letnie miesiące podtrzymają tę dobrą passę i tego Nam wszystkim gorąco życzymy.