Rekrutacja programistów – Nie taka prosta jak się wydaje

Rekrutacja programistów w branży IT jest aktualnie jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed działami HR oraz agencjami pośredniczącymi w zatrudnieniu. Rzeczywistość, która nas otacza, zmierza w kierunku silnej digitalizacji oraz funkcjonowania w wirtualnym świecie. To generuje coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów IT, w tym na programistów różnych technologii.

Jak wygląda rynek programistów?

Rynek sektora IT nie od dziś należy do pracownika. Kandydatów na rynku jest coraz mniej w stosunku do nieustannie rosnących potrzeb. Programiści mogą spać spokojnie – aktualnie rynek pracy wchłonie każdego dobrego specjalistę. W związku z tym w ostatnim czasie można również zauważyć wzmożoną tendencję do zmiany branży się właśnie w tym kierunku. Niestety, jak pokazują nam najróżniejsze statystyki, obecnie średni czas pracy programisty w jednej firmie to 2 lata, a potem opuszcza on jej szeregi, skuszony przez ofertę konkurencji. Spodziewa się, że okres ten będzie spadał i w przyszłości osiągnie poziom nawet 6 miesięcy! To naprawdę daje sporo do myślenia kierownikom najróżniejszych firm – jak zatrzymać programistę na dłużej?

Sama branża jest bardzo atrakcyjna. Gwarantuje bardzo dobre wynagrodzenie adekwatne do stanowiska i doświadczenia, stabilność zatrudnienia spowodowana stale rosnącym zapotrzebowaniem, perspektywa ciągłego rozwoju i często możliwość podróżowania dzięki pracy zdalnej, dostępnej z dowolnego miejsca na świecie. Dołóżmy do tego szereg benefitów pozapłacowych dla całej rodziny, możliwość poznawania ciekawych osób z branży oraz dostęp ciekawych eventów i szkoleń – zyskujemy całkiem długą listę potencjalnych korzyści!

Benefity i dodatki zatrudnienia jako programista

W celu pozyskania i utrzymania talentów w organizacji firmy prześcigają się w benefitach dla pracowników, choć i te powoli przestają spełniać swoją funkcję. Dla programistów coraz rzadziej liczą się korzyści pieniężne, a ważniejsze stają się inne, pozornie niepołączone z pracą w tak specyficznej branży. Nie należą już do rzadkości sytuacje, w której pracodawcy, dofinansowują opiekunki do dzieci czy wesela swoich pracowników. Kandydaci na programistów coraz częściej jednak przy wyborze pracodawcy biorą pod uwagę udział w ciekawych i rozwijających ich umiejętności projektach, dobrą komunikację wewnątrz firmy, w szczególności na linii przełożony-podwładny, a także możliwość wpływu na rozwój własny i całej organizacji.

Szukanie kandydatów na programistów

Rekruterzy programistów prześcigają się w kreatywnych metodach dotarcia do kandydatów w branży. Bezapelacyjnie najpopularniejszym z nich jest tzw. direct search, gdyż jak pokazują najróżniejsze statystyki – to właśnie w ten sposób najczęściej są zatrudniani najlepsi z najlepszych. Warto zwrócić uwagę także na inne drogi pozyskania pracowników takich jak szeroko pojęty networking czy wyławianie nieoszlifowanych diamentów z wydarzeń branżowych lub programów stażowych.

Odwrócona kolejność

Pewne rzeczy nie ulegają jednak zmianom: pamiętajmy o tym, że nie programiści szukają pracy, ale to praca szuka ich! Stąd też trzeba zdać sobie sprawę z tego, w jakiej sytuacji jesteśmy postawieni. Przewiduje się, że wysokiej jakości programista otrzymuje przeciętnie około 20 różnych maili z propozycjami rozmów na temat zmiany pracy dziennie, a dodatkowo liczne telefony mające na celu namówienie programisty do zmiany pracy.

Rekrutacje IT są skomplikowanymi z racji małej responsywności kandydatów, dużej konkurencji na rynku, ale rekruterzy IT podkreślają, że tej branży nie zamieniliby na żadną inną. Właśnie dlatego, jeżeli czujesz, że rekrutacja programistów jest dla ciebie zbyt trudnym zadaniem, odpowiednim krokiem do podjęcia będzie skontaktowanie się z naszą Agencją. Pomożemy Wam w rozwiązaniu tego problemu!