Rynek IT nie przestaje zaskakiwać

Rekrutacja pracowników w branży IT jest aktualnie jednym z największych wyzwań jakie stoją przed działami HR oraz Agencjami pośredniczącymi w zatrudnieniu. Rzeczywistość, która nas otacza zmierza w kierunku silnej digitalizacji oraz funkcjonowania w wirtualnym świecie. To generuje coraz większe zapotrzebowanie na Specjalistów IT, w tym na Programistów różnych technologii.

Jak wygląda rynek pracowników IT?

Rynek sektora IT nie od dziś należy do pracownika. Kandydatów na rynku jest coraz mniej w stosunku do nieustannie rosnących potrzeb. Pracownicy branży IT mogą spać spokojnie – aktualnie rynek pracy wchłonie każdego dobrego Specjalistę. W związku z tym w ostatnim czasie można również zauważyć wzmożoną tendencję do zmiany branży w kierunku IT. Obecnie średni czas pracy Programisty w jednej firmie to 2 lata. Spodziewa się, że okres ten będzie spadał i w przyszłości osiągnie poziom nawet 6 miesięcy!

Sama branża jest bardzo atrakcyjna. Gwarantuje bardzo dobre wynagrodzenie, stabilność zatrudnienia, ciągły rozwój i często możliwość podróżowania dzięki pracy zdalnej, dostępnej z dowolnego miejsca na świecie. Dołóżmy do tego szereg benefitów pozapłacowych dla całej rodziny, możliwość poznawania ciekawych osób z branży oraz dostęp ciekawych eventów i szkoleń.

Benefity i dodatki zatrudnienia w IT

W celu pozyskania i utrzymania talentów w organizacji, firmy prześcigają się w benefitach dla pracowników, choć te powoli przestają spełniać swoją rolę. Nie należą już do rzadkości pracodawcy, którzy dofinansowują opiekunki do dzieci czy wesela swoich pracowników. Kandydaci sektora IT coraz częściej jednak przy wyborze Pracodawcy biorą pod uwagę udział w ciekawych i rozwijających projektach, dobrą komunikację wewnątrz firmy, w szczególności na linii przełożony-podwładny, a także możliwość wpływu na rozwój własny i całej organizacji.

Rekruterzy IT prześcigają się w kreatywnych metodach dotarcia do Kandydatów w branży. Przewiduje się, że dobry Programista otrzymuje ok 20 maili z propozycjami rozmów nt zmiany pracy dziennie, a dodatkowo liczne telefony w temacie. Rekrutacje IT są skomplikowanymi z racji małej responsywności Kandydatów, dużej konkurencji na rynku, ale Rekruterzy IT podkreślają, że tej branży nie zamieniliby na żadna inną.